Reklama

Odgrzewane piękno

Odgrzewane piękno

19.05.2014
Czyta się kilka minut
Film „Wielkie piękno” stał się zeszłej zimy łatwo dostępnym substytutem słońca i gorącego podmuchu na skórze.
Fot. CORBIS
L

Lutowa data premiery była sprytną decyzją dystrybutora: kilka tygodni po zimowym przesileniu zaczynają w nas powoli krążyć żywotne soki, odrętwiałe jestestwo domaga się wznowienia dopływu światła i ciepła – w takich warunkach nawet przekolorowana pocztówka może liczyć na zachwyt.
Jako tło dla egzystencjalnej przypowiastki reżyser wykreował wychuchaną do ostatniego cyprysa śródziemnomorską idyllę. Tam nawet Koloseum wygląda, jakby je inżynierowie cesarza Wespazjana z rozmysłem postawili nadgryzione. Być może to wizualny symbol postawy bohatera, robiącego, jak rozumiem, coś w rodzaju obrachunku ze sztucznością swego słodkiego życia – niech się krytycy głowią, ja jestem tylko prostym kucharzem bez dyplomu. Dlatego zafrapował mnie zwłaszcza jeden dialog: gdy szefowa bohatera podejmuje go w swym gabinecie obiadem, ten z rozanielonym wzrokiem komplementuje: odgrzewany ryż jest zawsze...

4852

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]