Reklama

Kto, nie co

Kto, nie co

26.06.2018
Czyta się kilka minut
Sto pięćdziesiąt – tyle zapewne bym umiał wymienić całkiem praktycznych powodów, dla których „table for one” to zły pomysł również w wymiarze praktycznym i ograniczający radość gotowania.
ISTOCK / GETTY IMAGES
S

Sto pięćdziesiąt. To znana wszem wobec liczba Dunbara, czyli hipoteza postawiona przez oksfordzkiego psychologa ewolucyjnego o tym nazwisku, że tyle mniej więcej relacji społecznych nasz mózg jest w stanie – jak to się dzisiaj mówi – „ogarnąć”. To wszystko, co z życia w grupie i na kupie czerpie ludzka istota, ma sens w takiej właśnie skali. Powyżej niej możemy, owszem, czuć się częścią np. Dumnego Narodu (chwilowo zranionego np. po przekłuciu balona złudzeń zdeponowanych na barkach jedenastu nieszczęśników, którym zaszkodziły parówki i piwo), Wielkiej Firmy albo Kościoła Powszechnego. Ale na realne interakcje z bliźnimi i ich zbawienny skutek dla naszego dobrostanu psychicznego to już nie ma wpływu.

Ależ po co aż sto pięćdziesiąt! Dajcie mi chociaż osób pięć, to bezpieczna liczba, żeby ktoś żyjący bez rodziny mógł liczyć na codzienne towarzystwo choćby jednej pary oczu przy...

5766

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]