Reklama

Obszary niepewności

Obszary niepewności

16.11.2003
Czyta się kilka minut
Granice języka nie wyznaczają granic światu. Są obszary ludzkiego doświadczenia, wobec których język kapituluje. Lektura wierszy angielskiego poety, Philipa Larkina, rzekomo wykluczającego ze swojej poezji metafizykę, może być tego dowodem.
T

To, że Philip Larkin wypadł spod skrzydeł empiryzmu, jest dziś oczywistością. Wzrastał w czasach, gdy triumfy święcił angielski neopozytywizm, a książka Alfreda J. Ayera “Język, prawda, logika" kształtowała postawy filozoficzne całego pokolenia brytyjskich intelektualistów. W dziele tym Ayer, pożeniwszy koncepcje Koła Wiedeńskiego z tradycją angielskiego empiryzmu, dokonał rozrachunku z metafizyką. W słynnym pierwszym rozdziale książki stwierdził, że twierdzenia metafizyki nie są zdaniami, gdyż nie spełniają kryterium empirycznej weryfikowalności. Jednym szerokim gestem unieważnił stawiane przez metafizykę pytania, uznając, że jej problemy wynikają z błędów w użyciu języka: “wysiłki tych, którzy próbowali opisać rzeczywistość wykraczającą poza możliwości doświadczenia zmysłowego, zawsze kończyły się produkowaniem nonsensu".

Sceptyk, nie nihilista...

14590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]