Reklama

Obalić papieża

Obalić papieża

06.05.2019
Czyta się kilka minut
Mamy do czynienia z kolejnym krokiem w walce z obecnym papieżem.
1

19 osób z tytułami akademickimi sformułowało list otwarty, w którym oskarża Franciszka o świadome popełnianie przestępstwa herezji i wzywa biskupów do podjęcia odpowiednich działań. Wśród sygnatariuszy jest dominikanin Aidan Nichols – teolog uznany w swoim zakonie oraz w anglosaskim środowisku teologicznym. Jest też Peter Kwasniewski – popularny wśród polskich tradycjonalistów.

Zarzuty merytoryczne nie są nowe – chodzi głównie o fragmenty adhortacji „Amoris laetitia” na temat Eucharystii dla rozwodników. W stosunku do poprzednich podobnych działań – tzw. Dubiów czterech kardynałów czy „Correctio filialis” kilkudziesięciu intelektualistów – doszedł, po podpisaniu przez Franciszka wspólnej deklaracji z imamem Al-Azhar, zarzut negowania jedyności zbawczej Chrystusa.

Nowe, eskalujące protest jest otwarte oskarżenie Franciszka o trwanie w herezji. Do tej pory krytycy papieża zarzucali mu nieroztropność lub wygłaszanie błędnych poglądów. Zarzut o trwanie w herezji jest o tyle poważniejszy, że – jak sami autorzy listu otwartego podkreślają – tradycja kanoniczna już od średniowiecza uznawała, iż biskup Rzymu, który jest heretykiem, traci swój urząd.

Jest to więc pierwszy jawny głos wzywający biskupów do obalenia Franciszka i próba dostarczenia teologicznego uzasadnienia takiej akcji. W Kościele katolickim nie ma ustalonej procedury pozbawienia papieża urzędu – jeśli jakaś grupa biskupów chciałaby podjąć takie działanie, czekają nas czasy chaosu. Ale w środowiskach konserwatywnych widać konsekwentne dążenie do takiego ukształtowania katolickiej opinii publicznej, by impeachment Franciszka stał się możliwy. ©

Czytaj także: Edward Augustyn: Wojna hybrydowa w Kościele

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jejku....i co teraz będzie?

Franciszek uważa,że chciwość,klerykalizm i pedofilia to największe grzechy współczesnego Kościoła.Głośno o tym mówi i je zwalcza.Poza pedofilią,z którą niezbyt skutecznie walczył Jego poprzednik, to zupełna nowość.Podobnie jak Alla Capone ukarano za niepłacenie podatków tak teraz próbuje się usunąć Franciszka za błahe i rzekome przewinienia.

Znowu praca zespołowa. Czasem nie trzeba instrumentów, żeby zrobić coś pięknego. Czasem potrzebny jest talent i trochę samo zaparcia. I chęci. (link) Ta młodzież to ma. Tygodnik ma instrumenty i nie potrafi się sprzedać. Piotr jak coś napiszesz. Zadbaj o zdjęcie. Jest coś takiego jak aparat w telefonie, Paint i internet. Zwiększy to liczbę czytelników. Zadbaj o marketing. Teraz film o pracy zespołowej. Musicie nauczyć się działać jak zespół. Musicie nauczyć się sprzedać. Nie robić fuszerkę. Czasem z niczego można zrobić jak te dzieciaki coś pięknego, ciekawego i to bez instrumentów =====> https://www.youtube.com/watch?v=g-ByPeSVxyQ

Dla mnie to wygląda na lenistwo. I to mówi jak człowiek przykłada się do pracy. To pokazuje prawdę o tej gazecie. Czasem wystarczy wziąć aparat i coś sfotografować. To jest takie proste. Jak wiesz kamień syjoński jest kamieniem upadku. I będzie ten wasz marketingowiec upadał aż się roztrzaska o kamień (czyli o mnie). Resztę już wyjaśniałem wcześniej.

Ja już posprzątałem !!! I wyjaśniałem co to jest prawdziwy cud. ====> https://www.youtube.com/watch?v=07rNaWPTBgI

Tygodnik chciał być głosem kościoła. I przez chwile poczują się jak kapłani, którzy roztrzaskują się o kamień syjoński czyli Piotra. I może po części zrozumieją jak Piotr denerwuje tym kościół.

Macie uwagi do pracy kościoła. I kościół ma uwagi do waszej pracy też. Przyjemne to jest jak ktoś się wam w prace wpiernicza? Jedno co macie wspólnego z kościołem jest to, że nie słuchacie , chodź robi się to w trosce o was i o waszą przyszłość. Tak samo słuchają kapłani KK. Bo Piotr im się wpiernicza miedzy wódkę i zakąskę (taka metafora).
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]