Reklama

Oaza na Siennej

Oaza na Siennej

03.12.2007
Czyta się kilka minut
Jak tłumaczy dziś Stefan Wilkanowicz, sformułowanie "katolicka inteligencja miało uspokoić władze ludowe, że nie chodzi o budowę organizacji masowej. Słowo to działało odstraszająco, choć nikt jeszcze nie słyszał o "wykształciuchach.
"

"Czas pójść do codziennej pracy, ożywionej wiarą i świadomością, że Partia zespolona z klasą robotniczą i narodem poprowadzi Polskę po nowej drodze do socjalizmu" - po tych słowach Władysława Gomułki wypowiedzianych 24 października 1956 r. na placu Defilad w Warszawie stało się jasne, że nadchodzi nowe. Że koszmar stalinizmu - trzy lata po śmierci dyktatora - jednak się skończył.

Katoliccy intelektualiści, nie mający dotychczas swojego forum, z wyjątkiem zlikwidowanego w 1953 r. "Tygodnika Powszechnego", postanowili skorzystać z dobrej koniunktury. Jerzy Zawieyski, Jerzy Turowicz, Stanisław Stomma i Jacek Woźniakowski poszli na rozmowę do Władysława Bieńkowskiego, bliskiego współpracownika Gomułki. To on poddał myśl, by założyć klub. Tego samego dnia,

24 października, powstał OKPIK - Ogólno­polski Klub Postępowej Inteligencji Kato­lickiej. "...

6463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]