Reklama

Odwilż na Wiślnej

Odwilż na Wiślnej

18.12.2006
Czyta się kilka minut
Pół wieku temu, na Boże Narodzenie 1956, ukazał się wznowiony "Tygodnik Powszechny. Wznowiony, ponieważ w 1953 r. pismo zostało najpierw zawieszone, a potem zlikwidowane przez ówczesne władze Polski Ludowej.
/www.tpnacd.tygodnik.com.pl
B

Bezpośrednim powodem zamknięcia "TP" była odmowa napisania przez zespół redakcyjny tekstu ku czci zmarłego dopiero co Józefa Stalina, a także odmowa wyeliminowania z tegoż zespołu Jerzego Turowicza i Stanisława Stommy. Tytuł wraz z lokalem bezprawnie przekazano po paru miesiącach posłusznemu władzy Stowarzyszeniu ,,Pax", które bezceremonialnie wydawało "Tygodnik" nadal, używając tej samej czcionki i zachowując ciągłość numeracji - oczywiście pod redakcją zupełnie innych ludzi. Trwało to do czerwca 1955 r., kiedy watykańskie Święte Oficjum "potępiło i zakazało" katolikom czytania i rozpowszechniania książki ,,Zagadnienia istotne" Bolesława Piaseckiego, przewodniczącego ,,Paxu", a także wydawanego przez ,,Pax" tygodnika ,,Dziś i Jutro". Chcąc się jakoś wywinąć z tej sytuacji, kierownictwo

,,Paxu" zlikwidowało zarówno ,,Dziś i Jutro", jak wydawany przez siebie...

14668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]