Ładowanie...
O żabie do zjedzenia
Uzgodnione zostało w Jałcie, że reparacyjne zobowiązania Rzeszy wynoszą dwadzieścia miliardów dolarów amerykańskich, połowa zaś tej sumy przypadnie ZSRR. W Poczdamie doszło do sporu między Stanami Zjednoczonymi i Wlk. Brytanią - a ZSRR, na temat zasad kalkulowania reparacji. Zachód stał na stanowisku, że wycena powinna objąć terytorium Rzeszy w granicach z 1937 roku. Sprzeciwił się temu Związek Radziecki twierdząc, że terytoria położone na wschód od Odry i Nysy (zachodniej), przejęte przede wszystkim przez Polskę i po części przez ZSRR (Królewiec z przyległościami), nie powinny być brane pod uwagę, gdyż nie są już własnością niemiecką. Wtedy James F. Byrnes, sekretarz Stanu USA przedstawił propozycję kompromisową, wedle której cztery strefy okupacyjne będą traktowane - dla celów reparacyjnych - jako całość, ZSRR otrzyma zaś reparacje ze swojej strefy oraz po 10 proc....
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]