Reklama

Ładowanie...

Kolebka zimnej wojny

02.08.2015
Czyta się kilka minut
Choć mówili o demokracji, nie mieli już złudzeń: 70 lat temu na konferencji w Poczdamie przywódcy USA i Wielkiej Brytanii zaakceptowali zdobycze Stalina w Europie Środkowej.
Po zakończeniu konferencji poczdamskiej: nowy brytyjski premier Clement Attlee (pierwszy z lewej), prezydent USA Harry S. Truman i Józef Stalin w mundurze generalissimusa; sierpień 1945 r. Fot. Bettmann / CORBIS
S

Sowiecka gwiazda z czerwonych pelargonii jeszcze dziś zdobi, jeśli można tak to ująć, wewnętrzny dziedziniec pałacu Cecilienhof w Poczdamie. To kwiatowe wspomnienie o słynnej konferencji: spotkaniu, które 70 lat temu miało miejsce w tej dawnej cesarskiej rezydencji Wilhelma II pod Berlinem. Od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 r. obradowała tu tzw. wielka trójka: sowiecki dyktator Józef Stalin, brytyjski premier Winston Churchill i nowy prezydent USA Harry S. Truman. Spotkali się, aby – po zwycięstwie nad Niemcami – ostatecznie uregulować, jak wtedy mówiono, powojenny porządek w Europie. Pieczętując w istocie to, co już wcześniej ustalono podczas konferencji w Teheranie i Jałcie.

Zachowany do dziś klomb pelargonii z symbolem Związku Sowieckiego założono właśnie wtedy, 70 lat temu. Miał to być niby drobny, ale znamienny gest polityczny: konfrontując z nim zachodnich gości już na...

11774

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]