Reklama

O gaworzeniu

O gaworzeniu

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Artykuł dr. hab. teologii Józefa Majewskiego "Słowo jedynie ludzkie" ("TP" 6/11) jest bardzo jednostronny. Przeakcentowuje ograniczoność i słabość ludzkiego poznania, języka i myśli. Odnosi to zarówno do teologii i filozofii, a nawet do Pisma Świętego. Autor powołuje się na św. Augustyna, Josepha Ratzingera i Jana Pawła II.
Z

Zapomina jednak o drugim dopełniającym spojrzeniu, które widzi realną możliwość ludzkiego poznania, pomimo błędów i potknięć. Trzeba przypomnieć tu św. Tomasza z Akwinu, "Fides et ratio" Jana Pawła II i długą tradycję filozofii i teologii chrześcijańskiej. Tego typu podejście nie zawsze musiało prowadzić do procedur inkwizycyjnych. Nie można sprawy upraszczać. Człowiek jest w stanie wiele o Bogu powiedzieć, i to poprawnie. Mowa o Bogu to nie tylko "gaworzenie i bełkotanie". Dlatego trudno oprzeć się wrażeniu, że tekst Józefa Majewskiego jest bardzo antyintelektualny.

Refleksje o ograniczoności języka teologii i wypowiedzi dogmatycznych Kościoła są potrzebne Autorowi, aby zakwestionować tradycyjny język teologii i Kościoła z pozycji feministycznych. Można naturalnie dyskutować, a nawet poddawać krytyce męski przez wieki język i sposób uprawiania teologii. Nie...

2143

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]