Reklama

Ładowanie...

Nuncjatura apostolska poczty nie uznaje

Nuncjatura apostolska poczty nie uznaje

08.11.2021
Czyta się kilka minut
Bohaterowie filmu „Zabawa w chowane­go” bracia Pankowiakowie domagają się od Kościoła miliona złotych zadośćuczynienia za krzywdy, jakie wyrządził im ks. Arkadiusz H., gdy byli dziećmi. Sąd poprosił kurię kaliską o teczkę księdza pedofila. Jednak biskup kaliski Damian Bryl odmówił. Prawnik diecezji odpisał, że kościelne dokumenty są poufne, a „wezwanie do dostarczenia dokumentów wykracza poza dotychczasową praktykę kontaktów z władzami świeckimi”.
W

Wygląda na to, że biskup kaliski stawia się ponad prawem: państwowym i kościelnym. Podany argument odmowy brzmi kompromitująco, oznacza bowiem: do tej pory nie współpracowaliśmy z państwowymi organami w ujawnianiu kościelnych pedofilii, i niech tak zostanie. Tymczasem do takiej współpracy zobowiązuje punkt 50. Vademecum wydanego w lipcu 2020 r. przez Kongregację Nauki Wiary: „Jeżeli władze państwowe wydadzą zgodne z prawem postanowienie podlegające wykonaniu z żądaniem wydania dokumentów dotyczących spraw lub postanowienie o ich zabezpieczeniu (zajęciu), ordynariusz lub hierarcha powinien współpracować z władzami państwowymi”.

Sąd odbił się także od drzwi nuncjatury. Ponieważ ks. H. był wielokrotnie przenoszony przez swojego ówczesnego przełożonego – bp. Edwarda Janiaka – i wykorzystywał kolejne dzieci, za co biskupa kaliskiego ukarał Watykan, sąd chce mieć wgląd w dokumentację tego procesu. Nuncjatura odpowiedziała, by zwrócić się do niej poprawną drogą, czyli przez MSZ (tak jakby procedury były tu najistotniejsze!).

Warunki formalne zostały podobno już przez sąd kaliski spełnione. Zobaczymy zatem, na ile serio watykańscy urzędnicy potraktują niedawne słowa Franciszka skierowane na kościelną konferencję w Warszawie o prewencji: „Zachęcam was, byście byli pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystania”. ©℗


PO STRONIE OFIAR: CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SPECJALNYM >>>


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]