Reklama

Nowy spór o Falklandy

Nowy spór o Falklandy

27.03.2012
Czyta się kilka minut
Rocznica wojny staje się okazją nie tylko do wspomnień, ale też nowego prężenia muskułów przez Buenos Aires i Londyn. Tym razem chodzi także o ropę.
M

Myli się ten, kto sądzi, że sprawa Falklandów to zamierzchła historia: dziś na ten temat wypowiadają się nie tylko politycy, ale nawet celebryci. Np. Roger Waters, legendarny muzyk „Pink Floyd” twierdzi, że Falklandy powinny należeć do Argentyny. W wywiadzie wyemitowanym w Argentynie mówił: „Wstydzę się naszej kolonialnej przeszłości. Nie jestem wcale dumny z faktu, że przez jakieś 150 lat istniało Brytyjskie Imperium, że grabiliśmy, gwałciliśmy i kradliśmy na całym świecie”. Wątpliwości co do argentyńskich praw wobec wysp nie ma też brytyjski piosenkarz Morrissey: „Każdy wie, że Malwiny należą do Argentyny”.

Głos zabrał też amerykański aktor Sean Penn, który spotkał się nawet z argentyńską prezydent Cristiną Fernández de Kirchner. Penn uważa, że brytyjskie przywiązanie do kolonialnej przeszłości jest komiczne i archaiczne. Wyśmiał też pomysł wysłania przez Londyn na Falklandy...

5281

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]