Reklama

Nowe Przykazanie

Nowe Przykazanie

28.03.2016
Czyta się kilka minut
Zawsze pamiętałem, że według Ewangelii Janowej Jezus ogłasza Nowe Przykazanie miłości na Ostatniej Wieczerzy. Nigdy jednak do tej pory nie zwróciłem uwagi na najbliższy kontekst tego wydarzenia.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
T

Tymczasem jest on niesłychanie znaczący. Oto bezpośrednio przed wypowiedzeniem Nowego Przykazania Jezus zapowiada Apostołom, że zostanie zdradzony przez jednego z nich (zob. J 13, 21-33); zaś bezpośrednio po zapowiada Piotrowi, iż ten trzykrotnie się Go zaprze (J 13, 36-38). Tak więc Nowe i Największe Przykazanie (J 13, 34-35) jest w przekazie Janowym ujęte w swoistą „kanapkę” – między zapowiedź zdrady ucznia, który w gronie Dwunastu cieszył się niebagatelnym zaufaniem Pana (skoro został mu powierzony trzos), a zapowiedź odstępstwa tego, który z owego grona został wybrany jako przyszła Skała – dla nich i dla całego Kościoła.

Jezus zapowiada obydwa te grzechy – a więc wie o nich z góry; nie ma (nie może mieć) złudzeń co do swoich uczniów – pozostali nie są przecież lepsi. Św. Łukasz odnotowuje, że zasiadając do Ostatniej Wieczerzy, pokłócili się o to, który z nich jest „...

3996

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]