Reklama

Nowe przestrzenie tożsamości

Nowe przestrzenie tożsamości

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Krakowskim Bunkrem Sztuki zawładnęła ostatnio socjologia. W dwóch wersjach zaproponowanych przez Aleksandra Janickiego i Josefa Daberniga. To dwa głosy w debacie o tym, czym staje się dzisiaj nasze poczucie tożsamości.
Aleksander Janicki, "Portret pamięciowy"
D

Dlaczego socjologia, a nie filozofia albo religia - choć tematem jest pojedynczość, tożsamość, indywidualne "ja"? Kluczem może okazać się tekst Charlesa Turnera z katalogu projektu "Identity", zrealizowanego przez Aleksandra Janickiego (rocznik 1963, jeden z najlepszych polskich artystów multimedialnych, znany także jako kurator, projektant i wystawiennik) we współpracy z Jasperem Tilburym: "Od lat 80. XX wieku nasze społeczeństwa stały się postindustrialne, ponowoczesne i zglobalizowane. (...) nie ma już przewidywalnego związku między środowiskiem rodzinnym lub klasowym a wykształceniem, między narodowością a religią, wykształceniem a kwalifikacjami, kwalifikacjami a perspektywą zatrudnienia, między rodzajem pracy a poziomem dochodów, a także pomiędzy pracą obecnie przez nas wykonywaną a tą, którą będziemy wykonywali za pięć lat. (...) Tożsamość przestała być jedynie...

7750

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]