Reklama

Nowa podróż

24.01.2007
Czyta się kilka minut
W porządku genetycznym dziadek jest ojcem dziecka, które po osiągnięciu dojrzałości spłodziło dziecko. Inaczej rzecz ma się w porządku duchowym. Błądzi więc ten, kto uważa, że stan dziadkostwa jest prostym efektem upływu czasu, a rozkosze z tym stanem związane są niczym więcej niż kopią niegdysiejszych doznań ojcowskich. Pytany o to, kiedy zaczyna się życie: w chwili poczęcia, czy w chwili narodzin? - mędrzec w średnim wieku odpowiada, że życie zaczyna się w chwili, gdy pies zdechnie i dzieci wyjdą z domu. Mędrzec natomiast nieco starszy nie odpowiada na głupie pytania, wyprowadziwszy zaś psa na spacer, zaczyna zastanawiać się, kiedy dzieci, które wyszły z domu, będą miały dzieci i co z tego dlań wyniknie. Albowiem mędrzec nieco starszy przeczuwa, że wyniknie dlań coś zupełnie nowego, bo życie jest niekończącą się przygodą, w której człowiek mało ma czasu na pisanie najpierw na brudno, potem zaś na czysto, ale co wyniknie - nie wiadomo i na tym właśnie polega niebezpieczny urok przygody.
P

Powróciwszy ze spaceru, mędrzec nieco starszy sięga po "Wojnę i pokój", by przypomnieć sobie dwie sceny. W pierwszej stary książę Bołkoński kwituje małżeństwo swego syna z księżniczką Lizą krótką formułą: "Nie ma rady, kochasiu. One wszystkie takie, nie odżenisz się!" - bo człowiek zeń doświadczony, przeżył swoje, wie swoje, więc może skwitować. W drugiej, gdy lokaj Tichon powiadamia księcia, że Liza zaczęła rodzić, ten wypowiada tylko jedno słowo: "- Dobrze - powiedział książę zamykając drzwi i Tichon nie dosłyszał już w gabinecie najmniejszego odgłosu. Nieco później Tichon wszedł do gabinetu jakoby po to, by objaśnić świece. Ujrzawszy, iż książę leży na kanapie, Tichon popatrzył na księcia, na jego zmienioną twarz, poruszył głową, zbliżył się doń w milczeniu i pocałowawszy go w ramię wyszedł. Dokonywała się tajemnica najuroczystsza w świecie. Minął wieczór, nastąpiła noc,...

1925

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]