Nowa podróż

W porządku genetycznym dziadek jest ojcem dziecka, które po osiągnięciu dojrzałości spłodziło dziecko. Inaczej rzecz ma się w porządku duchowym. Błądzi więc ten, kto uważa, że stan dziadkostwa jest prostym efektem upływu czasu, a rozkosze z tym stanem związane są niczym więcej niż kopią niegdysiejszych doznań ojcowskich. Pytany o to, kiedy zaczyna się życie: w chwili poczęcia, czy w chwili narodzin? - mędrzec w średnim wieku odpowiada, że życie zaczyna się w chwili, gdy pies zdechnie i dzieci wyjdą z domu. Mędrzec natomiast nieco starszy nie odpowiada na głupie pytania, wyprowadziwszy zaś psa na spacer, zaczyna zastanawiać się, kiedy dzieci, które wyszły z domu, będą miały dzieci i co z tego dlań wyniknie. Albowiem mędrzec nieco starszy przeczuwa, że wyniknie dlań coś zupełnie nowego, bo życie jest niekończącą się przygodą, w której człowiek mało ma czasu na pisanie najpierw na brudno, potem zaś na czysto, ale co wyniknie - nie wiadomo i na tym właśnie polega niebezpieczny urok przygody.

24.01.2007

Czyta się kilka minut

Powróciwszy ze spaceru, mędrzec nieco starszy sięga po "Wojnę i pokój", by przypomnieć sobie dwie sceny. W pierwszej stary książę Bołkoński kwituje małżeństwo swego syna z księżniczką Lizą krótką formułą: "Nie ma rady, kochasiu. One wszystkie takie, nie odżenisz się!" - bo człowiek zeń doświadczony, przeżył swoje, wie swoje, więc może skwitować. W drugiej, gdy lokaj Tichon powiadamia księcia, że Liza zaczęła rodzić, ten wypowiada tylko jedno słowo: "- Dobrze - powiedział książę zamykając drzwi i Tichon nie dosłyszał już w gabinecie najmniejszego odgłosu. Nieco później Tichon wszedł do gabinetu jakoby po to, by objaśnić świece. Ujrzawszy, iż książę leży na kanapie, Tichon popatrzył na księcia, na jego zmienioną twarz, poruszył głową, zbliżył się doń w milczeniu i pocałowawszy go w ramię wyszedł. Dokonywała się tajemnica najuroczystsza w świecie. Minął wieczór, nastąpiła noc, a uczucie oczekiwania, serdecznego ciepła wobec niepojętego nie upadało, lecz rosło". Co dalej? Patrząc w ciemnoniebieskie, jeszcze niewidzące oczy wnuczki, czując w ramionach kształt kruchy, delikatny i bezradny, wie, że dany mu został dar, dana szansa ułożenia w rozumną całość i przekazania całej swej wiedzy o przygodzie, i jeśli nawet ta wiedza okaże się mało przydatna, to przecież właśnie wskutek narodzin tego malutkiego człowieka musi ruszyć w zupełnie nową podróż, z nowym zapasem sił, nowym rynsztunkiem i pewnością, że nie ma już czasu na błędy. Twórcą dziadka jest dziecko jego dziecka.

Takie są powody, dla których dziadek szczególnie uroczyście obchodzi Dzień Babci, a następnego dnia też nie unika radości.

MICHAŁ KOMAR jest pisarzem, scenarzystą i publicystą, ostatnio wydał wywiad-rzekę pt. "Władysław Bartoszewski. Skąd pan jest?". Dziadek z miesięcznym stażem.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2007