Reklama

Noe

Noe

16.12.2013
Czyta się kilka minut
Noe został obdarzony wyjątkowym wyróżnieniem. Był, jak czytamy w Księdze, człowiekiem prawym i nieskazitelnym w swoim pokoleniu.
N

Noe został obdarzony wyjątkowym wyróżnieniem. Był, jak czytamy w Księdze, człowiekiem prawym i nieskazitelnym w swoim pokoleniu. Niemal tego samego dowiadujemy się o Abrahamie, zwanym też ojcem wiary. Czy wynika z tego, że byli to dwaj mężowie równi sobie moralnymi i duchowymi cnotami? Większość komentatorów pomniejsza zasługi Noego. W jednym z midraszy czytamy: „Co to znaczy w swoim pokoleniu? Jedni uważają, że to sformułowanie dodaje, drudzy, że odejmuje mu wartości. Sprawiedliwy w swoim pokoleniu, ale czy również w innych czasach? Do czego można to porównać? Jeśli człowiek umieści srebrną monetę pośród miedziaków, wtedy wydaje się ona wyjątkowo cenna. Tak właśnie jest z Noem w pokoleniu potopu. Inni czytają owe słowa na korzyść Noego. Jak to czynią? Można go porównać do woreczka z perfumami, które zostają umieszczone w grobie. Jakiż piękny dają zapach. A mogą pachnieć jeszcze...

4850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]