Reklama

Ładowanie...

Noble 2022. Nobel za chemiczne Lego

05.10.2022
Czyta się kilka minut
„Nie chodzi o komplikowanie spraw, ale o pracę z tym, co łatwe i proste”. Tak Johan Aqvist, przewodniczący komitetu przyznającego Nagrodę Nobla z chemii, tłumaczył tegoroczny wybór nagrodzonych.
Carolyn R. Bertozzi w swoim domu w Kalifornii, 5 października 2022 r. / Andrew Brodhead/Associated Press/East News
N

Nagroda trafiła do Carolyn Bertozzi i Barry’ego Sharplessa z USA oraz Mortena Meldala z Danii za rozwój „chemii kliknięć” i chemii bioortogonalnej, umożliwiających proste, modułowe łączenie komórek i przeprowadzanie reakcji chemicznych w żywych organizmach. Bertozzi jest ósmą kobietą uhonorowaną Noblem z chemii. Sharpless jest piątym w historii naukowcem uhonorowanym dwoma Noblami: do tej pory takie wyróżnienie otrzymali jedynie Maria Skłodowska-Curie, John Bardeen, Frederick Sanger i Linus Pauling (przy czym jeden z Nobli tego ostatniego dotyczył nie jego pracy naukowej, a działalności pokojowej). Poprzedniego Nobla amerykański chemik otrzymał w 2001 r.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

NOBLE 2022. NOBEL Z FIZYKI WBREW EINSTEINOWI >>>>...

4774
Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]