Reklama

Nieznany list Edyty Stein do Piusa XI

Nieznany list Edyty Stein do Piusa XI

02.03.2003
Czyta się kilka minut
1

15 lutego 2003 Watykan udostępnił badaczom tajne archiwa z lat 1922-33. Wśród upublicznionych dokumentów znajduje się list datowany na 12 kwietnia 1933 r., w którym Edyta Stein informuje Piusa XI o prześladowaniach Żydów i chrześcijan w Niemczech i prosi o interwencję. W kwietniu 1933 r. o. Raphael Walzer, arcyopat benedyktyńskiego klasztoru w Beuron, przekazał list papieżowi. Edyta Stein wspominała pięć lat później, że otrzymała papieskie błogosławieństwo, ale z listu „nie wynikło nic więcej”. Po wojnie uważano, że list zaginął. Dopiero pod koniec lat 60. Watykan potwierdził jego istnienie.

Edyta Stein urodziła się w 1891 r. we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię, współpracowała m.in. z Edmundem Husserlem. W 1922 r. przyjęła chrzest, a w 1933 r., przerywając błyskotliwą karierę naukową i wbrew woli rodziny, wstąpiła do klasztoru karmelitanek w Kolonii,...

4835

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]