Reklama

Niewzruszone poglądy

Niewzruszone poglądy

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Wyrazisty jest nie ten, kto daje wyraz wyłącznie sobie, lecz ten, kto pomaga innym znaleźć wyraz dla nich samych.
Fot. CORBIS
W

Wyrazistość należy do sposobów urządzania sobie świata, także urządzania siebie w świecie. A jednak nie jest jasne, co rozumiemy przez ową cechę, co leży u podstaw tego, że tak bardzo chcemy być „wyraziści”.

Najpierw zauważmy, że dopiero to, co wyraziste, co dobitnym konturem odznacza się od innych przedmiotów, osób, zjawisk, postaw, dopiero to, co obrysowane wyrazistą granicą, umożliwia nam myślenie o świecie jako o pewnym porządku. Wyraziste jest zaklęciem przeciwko chaosowi nieokreślonego. Jaki użytek płynąłby z atlasu, w którym kontury lądów i wysp nie odcinałyby się od siebie, a państwa nie byłyby oddzielone wyraźnie zaznaczoną linią? Czy mówiąc o „zamazanym” obrazie, „poruszonym” zdjęciu, nie odżegnujemy się od tego, co „niewyraźne”, a zatem zagrażające ładowi rzeczywistości wyznaczonemu przez to, co „wyraziste”?

Wiedza Zachodu ukształtowała się w znacznym...

14276

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]