Reklama

Ładowanie...

Niewolnicza praca dla papieża

Niewolnicza praca dla papieża

16.08.2021
Czyta się kilka minut
Prokuratura w Padwie oskarżyła kierownictwo agencji pracy tymczasowej i drukarni, gdzie powstawały m.in. książki papieża, o korzystanie z niewolniczej pracy pakistańskich imigrantów.
C

Czy warto pisać te wszystkie piękne słowa, skoro za ich publikacją kryje się wyzysk najbiedniejszych? – zapytał Franciszka, na łamach dziennika „Il Secolo XIX”, włoski pisarz Maurizio Maggiani. Prokuratura w Padwie oskarżyła kierownictwo agencji pracy tymczasowej i drukarni, gdzie powstawały m.in. książki papieża, o korzystanie z niewolniczej pracy pakistańskich imigrantów. Maggiani, którego powieści także były tam drukowane, zastanawia się, co autorzy powinni w takiej sytuacji robić.

„Uderzyło mnie to pytanie” – odpisał papież, przyznając, że współudział w wyzysku jest grzechem. Reakcją powinno być, jego zdaniem, nagłośnienie problemu, rezygnacja – nie z pisania i twórczości, tylko z usług skompromitowanych firm – oraz ustępowanie miejsca zepchniętym na margines, nawet za cenę własnej korzyści i wygody. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]