Reklama

Nieuchronność mitu

Nieuchronność mitu

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Większość społeczeństwa jest niechętna wojnie o krzyż, ale nie podziela niechęci rządzących do wyraźnego upamiętnienia 10 kwietnia. Mitu nie można wyprzeć i zapomnieć: źle traktowany powróci w jeszcze silniejszej postaci.
Z

Za sto lat nikt już nie będzie znał nazwisk wielu z aktywnych dziś polityków. Będą pamiętani wyłącznie przez studentów historii XXI wieku. Pozostanie za to pamięć o dramatycznej sobocie z kwietnia 2010 r.

Smoleńska katastrofa stanie się częścią narodowej pamięci, ponieważ strata tak znaczącej części polityczno-militarnej elity państwa jest wyobrażalna wyłącznie w warunkach wojny. Nie mniejsze znaczenie niż ogrom tragedii miała zaskakująca koincydencja miejsca i czasu. Śmierć prezydenta europejskiego kraju w katastrofie lotniczej byłaby zawsze czymś wyjątkowym - jednak śmierć Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej, nieopodal Katynia w siedemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej, to rzecz przekraczająca granice naszej wyobraźni. Rodzi się oczywisty i zarazem trudny do przeniknięcia symboliczny związek pomiędzy tymi wydarzeniami.

...

14550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]