Reklama

Mikroprzypowieść o molestowaniu

Mikroprzypowieść o molestowaniu

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Problemem kobiet, które przerywają milczenie, są nie tylko mężczyźni, którzy chcą je uciszyć.
JOANNA RUSINEK
N

Nie zdziwiłam się, kiedy przeczytałam, że znajoma pisarka jako dwunastolatka została siłą zaciągnięta do kąta i zmacana przez starszego kolegę („Sapał, spocił się. Sprawiało mu przyjemność coś, co było dla mnie dziwne, bo nikt wcześniej nie dotykał moich piersi”). Nie zdziwiło mnie, że wpływowa redaktorka „od 12. roku życia bardzo dba o to, żeby nigdy nie zostawać w jednym pomieszczeniu z obcym mężczyzną. Szczególnie starszym”. Ani że znajoma krytyczka sztuki usłyszała o sobie: „ktoś powinien ją wreszcie wyruchać, to może się uciszy”.

Zdziwił mnie dopiero mój własny wstyd i lęk. Liczba wahań, jakie musiałam rozstrzygnąć, zanim dodałam do listy swoją historię.

Łańcuszek i fala

Dla porządku przypomnijmy kalendarium. Na początku października „New York Times” i „New Yorker” przedstawiły efekty dziennikarskiego śledztwa w sprawie producenta Harveya Weinsteina, który...

15776

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]