Reklama

Nieśmiertelność

Nieśmiertelność

21.04.2014
Czyta się kilka minut
A co będzie, jeśli do tego dojdzie? Co będzie, jeśli wielcy rosyjscy wizjonerzy – Nikołaj Fiodorow, Aleksandr Bogdanow oraz ich genialny literacki uczeń Andriej Płatonow – mieli rację?
J

Już u progu XX wieku przerażeni byli technicyzacją świata, postępującym indywidualizmem, który był tylko inną nazwą egoizmu, swoistym tańcem śmierci, w którym wiruje ludzkość. Tymczasem uważali, że najważniejszą powinnością człowieczeństwa powinno być wskrzeszenie z martwych wszystkich, którzy wcześniej odeszli. Idea supramoralizmu nakazywała spłatę długów, które zaciągnęliśmy wobec naszych przodków. Oto dali nam życie, całkowicie się poświęcając, a w zamian otrzymali tylko śmierć. Dlatego wszystkie siły oraz wciąż rosnące możliwości techniczne powinniśmy podporządkować temu najwyższemu z punktu widzenia etyki zadaniu: żeby długie łańcuchy naszych ojców, matek, praojców, pramatek powstały z grobów.
To nie byli nawiedzeni marzyciele. To byli ludzie poważni i wiedzieli, o czym mówią. Z Bogdanowem spierał się Lenin, a GPU zamknęło go na pięć lat. Myśl Fiodorowa inspirowała samego...

4503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]