Reklama

Wiecznie żywi

Wiecznie żywi

26.03.2018
Czyta się kilka minut
Mimo ogromnego postępu technologii i medycyny wciąż nie potrafimy uciec śmierci. W przyrodzie występują jednak organizmy w zasadzie nieśmiertelne. Co takiego mają, czego brakuje nam?
STREETER LECKA / GETTY IMAGES
1

122 lata i 164 dni – to maksimum, na jakie możemy sobie w tej chwili pozwolić. Rekord długości życia należy do Francuzki Jeanne Calment, która w 1997 r. zmarła z bliżej nieokreślonych przyczyn (oficjalne raporty podają spowodowane starością nagłe pogorszenie stanu zdrowia), przeżywszy przeszło 12 dekad. Ogromna większość z nas nie zbliży się nawet do tego wyniku – przeciętna oczekiwana długość życia człowieka wynosi obecnie na świecie około 71,5 roku, a w najbardziej rozwiniętych krajach świata waha się od 75 do 80 lat dla mężczyzn i 80-90 lat dla kobiet.

Wizja utrzymywania swojej osobowości w stanie wiecznego istnienia – przedstawiona choćby w popularnej powieści „Modyfikowany węgiel” Richarda Morgana, w której osobowość i wspomnienia można powtarzalnie przeszczepiać na specjalnym chipie do nowych lub sklonowanych cielesnych „powłok” – dla wielu byłaby kusząca. Nawet jednak...

15636

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo ciekawy artykuł. Szersze tło jednak aż się prosi o rozbudowanie. Nieśmiertelność jednostek ewolucyjnie nie miałaby większego sensu, gdyż prowadziłaby do stagnacji i zatrzymania ewolucji. Nie może być rozwoju bez nowych kombinacji genów, a nie ma nowych kombinacji jeśli stare nie ustąpią im miejsca w środowisku. Zatrzymanie ewolucji groziłoby zaś masową zagładą życia w wyniku zmieniających się warunków środowiskowych. Paradoksalnie nie dotyczy to tylko ludzi - wiele dużych roślinożerców kiedy osiągnie dorosłość jest praktycznie niezagrożonych przez drapieżniki. Podobnie ma się sprawa wśród roślin. Duże drapieżniki same też nigdy nie są obiektem łowów. Starość sama w sobie nie jest oczywiście na ogół przyczyną śmierci (choć nie wiem czy nie zdarza się to u słoni, wielorybów lub drzew), ale osłabienie, które ze sobą niesie zwiększa ryzyko chorób, czy wypadków losowych (nie ich zajścia ale np. wyleczenia się z obrażeń). Na koniec możnaby wspomnieć o społecznych konsekwencjach dla ludzi. Czy na pewno chcielibyśmy by np. Franco, Putin czy Kaczyński żyli wiecznie? Nieśmiertelność mogłaby mieć bardzo wiele ponurych konsekwencji. Cieszmy się lepiej i doceniajmy to życie, które mamy. Śmierć jest potrzebna, gdyż cytując Ursulę Le Guin "Tylko w umieraniu życie".

nie ludzmy sie nadzieja ze kiedys jakis nowy potomek Darwina czy nawet Newton´a wynajdzie nam tu i teraz wieczne zycie. MY sobie budujemy je co dzien krok po kroku ,a gdy juz ZMARTWYCHWSTANIEMY to dopiero wowczas bedzie ten nasz nowy RAJ;czyli wieczne zycie i tam na szczescie nie bedziemy musieli sie martwic ani o nasz codzienny chleb powszedni ani o miedze z moim sasiadem bo wszystko bedzie bezgraniczne pelne MILOSCI BOGA OJCA.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]