Reklama

Nierówność radykalna

Nierówność radykalna

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Z wieloma formami nierówności nauczyliśmy się żyć, jednak jest pewna postać nierówności, z którą nie można żyć i która oburza nawet najbardziej zatwardziałych zwolenników neoliberalnej gospodarki. Jest to nierówność radykalna, czyli taka, kiedy ten, kto jest usytuowany w społeczeństwie niżej, nie ma żadnych szans na wspięcie się w górę.
P

Przecież w czasach, kiedy europejskie społeczeństwa były prawnie podzielone na osobne warstwy czy stany, we wszystkich krajach istniały możliwości zmiany stanu i awansu. W niektórych, jak Anglia, było to łatwiejsze, w innych - jak Polska - trudniejsze, ale zawsze możliwe, czy to legalnie, dzięki woli monarchy, czy to półlegalnie - za pieniądze, czy wreszcie całkiem nielegalnie, ale skutecznie. Ponadto - trzeba dodać z pewną dozą cynizmu - bardzo wielu mieszkańców poszczególnych krajów nie myślało o awansie, gdyż nie mieli praw obywatelskich.

Od pewnego czasu sytuacja uległa jednak zasadniczej zmianie. Wszyscy mamy prawa obywatelskie, a jednocześnie coraz częściej całe grupy społeczne są praktycznie (bo nie teoretycznie) pozbawione wszelkich nadziei na awans społeczny.

Dzieje się tak w dwu przypadkach. Pierwszy (dobrze opisany przez socjologów...

3696

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]