Reklama

Niepoważnie i na serio

Niepoważnie i na serio

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Co robić, żeby zaistnieć w przestrzeni publicznej? Odnieść sukces. Ale czy na pewno sukces - na przykład wydanie interesującej książki, wychowanie laureatów przedmiotowej olimpiady szkolnej, udana operacja, nawrócony grzesznik - skłoni dziennikarzy do skierowania mikrofonu albo kamery w stronę autora sukcesu? Można bezbłędnie wyliczyć, które sukcesy skutku takiego nie odniosą, i byłaby to niekończąca się litania. Dużo pewniejsze jest wytoczenie procesu lekarzom czy szpitalowi, ewentualnie sędziom, zwłaszcza gdy się od razu da znać, że zachodzi podejrzenie korupcji albo polityki. Najlepiej jednak po prostu wywołać awanturę przy akompaniamencie wielu słów na zmianę patetycznych i obraźliwych. Im słowa bardziej patetyczne, a oskarżenia bezwzględne, tym bardziej rośnie gwarancja, że uwaga mediów nie odwróci się, a liczba komentatorów, wśród nich zaś sprzymierzeńców, będzie rosła. W tym samym czasie mogą pojawić się wydarzenia ważne i poważne, ale nie starczy na nie ani uwagi medialnej, ani miejsca w serwisach, co najwyżej na marginesie.
K

Kiedy Czytelnicy wezmą do ręki ten numer "Tygodnika", będzie już po tzw. białym miasteczku przed domem, w którym mieszka premier z rodziną i wielu innych mieszkańców. Na razie jednak nie ma chyba serwisu z wiadomościami, w którym ten punkt zostałby pominięty. Prowodyr może być zadowolony: każde słowo, którym obraża głowę rządu RP za to, że nie rozwiązuje sytuacji, w której stoczniowcy gdańscy, dotąd pracujący, też zapragnęli kilkudziesięciotysięcznych odpraw dla zwalnianych, jakie otrzymały załogi upadających stoczni w Gdyni i Szczecinie - każde takie słowo zostanie na pewno transmitowane na antenach, i to nie jeden raz. Może co najwyżej zabraknie komentatora, który spróbowałby wytłumaczyć, co ta pretensja ma wspólnego z powiewającymi nad namiotami w Sopocie transparentami Solidarności, ani na czyj koszt spędzają ten piknikowy weekend ludzie skarżący się, że zaraz "zostaną...

2178

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]