Reklama

Rekolekcje

Rekolekcje

04.09.2005
Czyta się kilka minut
Warkot helikopterów krążących nad Trójmiastem mrozi krew w żyłach. Strajkujący stoczniowcy pamiętają grudzień 1970 r. Boją się. Potrzeba nam było siły, jaką dawał udział w nabożeństwie. Dotąd byliśmy w Stoczni ślusarzami, spawaczami, monterami. Wtedy poczuliśmy, że łączy nas coś więcej.
Msza św. pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku
1

15 sierpnia wieczorem. Drugi dzień strajku. Do położonego blisko Stoczni Gdańskiej im. Lenina kościoła św. Elżbiety przychodzi kilku strajkujących. Szukają obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i portretu Jana Pawła II. - Mieliśmy duży portret Papieża w holu naszego domu - opowiada ks. Jerzy Błaszczak SAC, rektor kościoła. - Początkowo nie chciałem go dać, ale później bardzo się cieszyłem, że na stoczniowej bramie wisiał portret właśnie od nas.

16 sierpnia. Strajk trwa. Delegacja stoczniowców występuje z żądaniem do wojewody, aby na terenie Stoczni odprawić Mszę. Wojewoda nie wyraża sprzeciwu, ale decyzja nie jest w jego gestii. Koło północy stoczniowcy idą do kurii. - Nie chciałem budzić biskupa, poprosiłem więc o telefon do wojewody, a stoczniowcom powiedziałem, by wracali, na pewno Msza zostanie odprawiona - wspomina ks. Zbigniew Bryk, ówczesny kapelan...

7962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]