Reklama

Nieoczywistość

Nieoczywistość

06.07.2003
Czyta się kilka minut
Są artyści, którym trudno odmówić mistrzostwa, ale którzy wydają się tak dokładnie zdefiniowani, że w pewnym momencie ich prace - najlepszej nawet próby - zaczynają nużyć pozorną przewidywalnością tematów, form czy obsesji. Wtedy okazuje się, jak ważną rolę może spełnić autor wystawy, odważnie burzący encyklopedyczną jednoznaczność.
T

Takie doświadczenie zadziwienia oczywistością stało się ostatnio moim udziałem podczas zwiedzania znakomitej wystawy monograficznej Adama Hoffmanna w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, obejmującej nie tylko rysunki -najbardziej znaną część jego dorobku, ale także obrazy olejne i plakaty teatralne tworzone dla teatru „Groteska”. W Krakowie prace tego artysty ma się niemal „pod okiem” - dzięki jego uczniom i kontynuatorom, którzy stworzyli coś w rodzaju „szkoły Hoffmanna” (świadczy o tym nie tylko wzruszający, bardzo osobisty tekst Zbyluta Grzywacza z katalogu wystawy, ale i jego własna twórczość). Hoffman jest jednak obecny w tym mieście przede wszystkim dzięki swojemu zrozumiałemu tutaj lepiej niż gdziekolwiek indziej stylowi - spójnemu, choć w równym stopniu zakotwiczonemu w patosie grecko-biblijnym, co w radosnym, jarmarcznym świntuszeniu.

Niebezpieczeństwa...

8573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]