Reklama

Ładowanie...

Niemy wół przemówił

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Dominikanie mają doktora anielskiego św. Tomasza z Akwinu, a jezuici doktora wybitnego Franciszka Suáreza. To jednak jezuici, a nie dominikanie wypromowali Akwinatę. I proszę: już jesteśmy blisko odwiecznych sporów nie tylko o naturę i łaskę...
-

---ramka 338729|prawo|1---Przy lekturze biografii Franciszka Suáreza czytelnicy mogą otrzeć się o dylematy współczesnej wiary, także te związane z jej intelektualnym pogłębianiem. Czy któremuś z nas przyszłoby do głowy, że hiszpański jezuita z XVI w. z taką powagą zajmował się możliwością udzielenia rozgrzeszenia na odległość, że współcześni protagoniści i antagoniści “spowiedzi przez internet" wiele by się od niego nauczyli, albo pytał, czy można obalić dyktatora siłą, wspierając się kościelnym arbitrażem? Mnie jednak sylwetka Suáreza zaintrygowała z innych powodów.

Gdy śledziłem burzliwe dzieje teologicznej działalności pisarskiej i dydaktycznej tego raczej spokojnego człowieka, do głowy przychodziło mi pytanie, jak on by się odnalazł w dzisiejszej kościelnej rzeczywistości. Był ofiarą intryg i spisków ze względu na nowatorskie rozumienie dydaktyki w...

5387

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]