Reklama

Między Bogiem a Kościołem

Między Bogiem a Kościołem

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Nnie sądzę, bym wybiegał przed szereg. Żyłem w duchu Soboru. To, co mogłem krytycznie powiedzieć jako ksiądz, miało inną wartość, niż gdybym to mówił jako osoba świecka. Ale widocznie Kościołowi w Polsce nie jest potrzebny krytyczny ksiądz.
Stanisław Obirek
A

ANDRZEJ BRZEZIECKI, JAROSŁAW MAKOWSKI: - Bezpośrednim powodem Twojego odejścia z zakonu była burza, która rozpętała się po wywiadzie, jakiego udzieliłeś belgijskiemu dziennikowi "Le Soir". Czy Twoje słowa zostały wtedy przeinaczone?

STANISŁAW OBIREK: - Miałem pełną świadomość, że ,,Le Soir" jest pismem liberalnym, a dziennikarz rozmawia właśnie ze mną, bo często formułuję krytyczne sądy na temat Kościoła. Widocznie liczył na taką wypowiedź także po śmierci Jana Pawła II. Nie miałem ochoty wywoływać skandalu. Byłem przekonany, że, po pierwsze, powinienem mówić zgodnie z moim przekonaniem, a po drugie, naprawdę nie powiedziałem ,,Le Soir" nic takiego, co nie byłoby odczuciem przynajmniej części liberalnych, myślących katolików. Ta wypowiedź nie była okazaniem braku szacunku dla zmarłego Papieża.

W gazecie opublikowano dokładnie...

22292

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]