Reklama

Niemcy na celowniku

Niemcy na celowniku

01.05.2016
Czyta się kilka minut
Dezinformacja i destabilizacja to od zawsze ulubione metody sowieckich czy rosyjskich tajnych służb. Także wobec Republiki Federalnej.
Demonstruje Międzynarodowa Konwencja Niemieckich Rosjan, Berlin, styczeń 2016 r. Fot. Hannibal Hanschke / REUTERS / FORUM
T

To wojna informacyjna, a my ją przegrywamy” – ostrzegał litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius, gdy na początku roku odwiedził Berlin. Litwin miał na myśli zmasowaną rosyjską propagandę, z którą kraje Unii Europejskiej konfrontowane są od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Linkevičius wskazał na jeden szczególnie słaby punkt Zachodu: zbyt długo ufano Rosji, a mało kto potrafił sobie wyobrazić, że w Europie może znów dojść do wojny konwencjonalnej (jaką była rosyjska interwencja w Donbasie) czy otwartego łamania prawa międzynarodowego (aneksja Krymu). Mało kto traktował poważnie agresywne ambicje Putina.

W ostatnim czasie na celowniku Kremla znalazły się też Niemcy. Kłamstwa, fałszerstwa, wspieranie partii ekstremistycznych, jak prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) – to narzędzia rosyjskiej propagandy. Np. po zamachach w Brukseli...

8044

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy niemieccy sędziowie zarzucający pani Merkel złamanie konstytucji to też ruscy agenci? A może jest inaczej? "na pochyłe drzewo byle koza skacze" jak sobie Niemcy rujnujecie tak macie, szukanie winnych na zewnątrz jest dziecinadą, Niemcy to nie Polska, do nie dawna były potęgą i wszystko zależało od was (prawie wszystko).

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]