Reklama

Nielubiane słowo „plan”

Nielubiane słowo „plan”

16.06.2014
Czyta się kilka minut
Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego: W Polsce przyjęły się dwa podejścia do planowania strategicznego. Po transformacji słowo „plan” kojarzyło się z poprzednim ustrojem, dlatego było odrzucane.
P

Później wszyscy zaczęli pisać „strategie”. To spowodowało, że mamy do czynienia z dewaluacją myślenia strategicznego: powstawały podobne do siebie tomy publikacji, które nie zawierały odpowiedzi na pytanie, czy to jest pomysł na przyszłość, czy plan działania. Do dziś termin „strategia” jest różnie rozumiany: raz jako długofalowe budowanie planów, inny razem – jako plan, czyli to, co chcielibyśmy wykonać, a nie co byłoby dobrze, gdyby było zrobione. W tym kontekście najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: czy strategie przekładają się na projekty, na które wydawane są pieniądze europejskie? Moim zdaniem nie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]