Niedaleko od żłobka
Niedaleko od żłobka
Tego oblicza prawosławia tak dobrze jak dotąd nie znamy: dowodem choćby przytoczony przez Cieślika fakt, że w Encyklopedii Katolickiej KUL nie ma ani jednego biogramu optyńskich pustelników, nawet tych najgłośniejszych, jak kanonizowany przez Kościół prawosławny na tysiąclecie chrztu Rusi Ambroży. Równocześnie zresztą miejsce dawnej - dziś przywracanej do życia - Pustelni jest aż nadto dotkliwie związane z nami, bo to tam właśnie, po zrujnowaniu i rozpędzeniu klasztoru, władza sowiecka ulokowała więzienia i tam w 1940 r., w obozie kozielskim, przebywali Polacy - rychło ofiary mordu katyńskiego. Ale tych dwóch rzeczywistości nikt u nas nie łączy. Uświadamia to dopiero książka Irka Cieślika, odsłaniająca oblicze prawosławia rosyjskiego w jego fascynującej tajemnicy, pozornie bardzo dalekiej od nas, innej tak, że trudno do niej klucz znaleźć.
Pomyśleć: ogromny...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]