Reklama

Ładowanie...

Niebieskie ptaszki. Felieton kulinarny

14.11.2022
Czyta się kilka minut
Paweł Bravo o przyjemnym sposobie pozbycia się ostatniej dyni, jaką nabyliście w październiku.
AGNIESZKA CYNARSKA-TARAN
P

Prawie 5 procent straciły na wartości akcje koncernu farmaceutycznego Eli Lilly po tym, jak ktoś (serdecznie gratuluję pomysłu, anonimie) podszył się pod niego na Twitterze i ogłosił, iż odtąd insulina będzie za darmo. W słusznie urządzonym świecie tak powinno być. Może nie całkiem gratis, ale za ułamek obecnych cen, które są horrendalnie wysokie, pomimo iż ludzkość od dobrych stu lat umie wytwarzać i doskonalić insulinę, i nie jest to jakiś cud biotechnologii. Inwestorzy na moment przerazili się, że firma chce sobie zakręcić pozłacany kurek z łatwymi pieniędzmi.

Trzeba było złośliwego kawału, żeby przypomnieć, jak okropnie merkantylna jest sfera zdrowia. Nawet w covidzie koncerny potrafiły ukręcić łeb inicjatywie zdjęcia patentów ze szczepionek. Pandemia przestała być gorącym tematem, więc mało kto ma czas czytać wyniki dziennikarskich śledztw w tej sprawie, ale mam nadzieję...

6032

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]