Reklama

Wręczyliśmy Medale św. Jerzego

Wręczyliśmy Medale św. Jerzego

25.06.2010
Czyta się kilka minut
W deszczowy czwartkowy wieczór "Tygodnik Powszechny" po raz 17 przyznał Medale św. Jerzego - w tym roku Aleksandrowi Gurjanowowi, koordynatorowi sekcji polskiej stowarzyszenia "Memoriał", oraz ks. prof. Wacławowi Hryniewiczowi, wybitnemu teologowi i działaczowi ekumenicznemu.
Ks. Wacław Hryniewicz i Aleksander Gurjanow, laureaci Medalu św. Jerzego 2010 / fot. Bartosz Siedlik
N

Na uroczystość, która odbyła się Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przybyli czytelnicy i przyjaciele krakowskiego pisma, a także wszyscy ci, dla których działalność społeczna laureatów tegorocznej edycji Medalu stanowi niezbywalną wartość.

Zasługi Laureatów przedstawili Andrzej Brzeziecki i ks. Adam Boniecki. Brzeziecki przypomniał, że stowarzyszenie "Memoriał" zostało utworzone przez ludzi, którzy w przeszłości zajmowali się naukami ścisłymi (fizyką i chemią). Trzeźwość umysłu i precyzja myślenia pozwoliły im przeciwstawić się kłamstwu, które władza radziecka, a następnie rosyjska przekazywała społeczeństwu. Praca Gurjanowa, polegająca na skrupulatnej dokumentacji represji ZSRR wobec polskich obywateli, powoli, ale konsekwentnie zmienia świadomość Rosjan. Adam Boniecki podkreślił nieustępliwe dążenie prof. Hryniewicza do ożywienia refleksji...

3135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]