Wręczyliśmy Medale św. Jerzego

W deszczowy czwartkowy wieczór "Tygodnik Powszechny" po raz 17 przyznał Medale św. Jerzego - w tym roku Aleksandrowi Gurjanowowi, koordynatorowi sekcji polskiej stowarzyszenia "Memoriał", oraz ks. prof. Wacławowi Hryniewiczowi, wybitnemu teologowi i działaczowi ekumenicznemu.

25.06.2010

Czyta się kilka minut

Ks. Wacław Hryniewicz i Aleksander Gurjanow, laureaci Medalu św. Jerzego 2010 / fot. Bartosz Siedlik /
Ks. Wacław Hryniewicz i Aleksander Gurjanow, laureaci Medalu św. Jerzego 2010 / fot. Bartosz Siedlik /

Na uroczystość, która odbyła się Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przybyli czytelnicy i przyjaciele krakowskiego pisma, a także wszyscy ci, dla których działalność społeczna laureatów tegorocznej edycji Medalu stanowi niezbywalną wartość.

Zasługi Laureatów przedstawili Andrzej Brzeziecki i ks. Adam Boniecki. Brzeziecki przypomniał, że stowarzyszenie "Memoriał" zostało utworzone przez ludzi, którzy w przeszłości zajmowali się naukami ścisłymi (fizyką i chemią). Trzeźwość umysłu i precyzja myślenia pozwoliły im przeciwstawić się kłamstwu, które władza radziecka, a następnie rosyjska przekazywała społeczeństwu. Praca Gurjanowa, polegająca na skrupulatnej dokumentacji represji ZSRR wobec polskich obywateli, powoli, ale konsekwentnie zmienia świadomość Rosjan. Adam Boniecki podkreślił nieustępliwe dążenie prof. Hryniewicza do ożywienia refleksji teologicznej i powiązania jej z codziennym doświadczeniem ludzi wierzących i niewierzących. Zwrócił także uwagę na trudności instytucjonalne, z jakimi Hryniewicz musi się borykać - jego niekonwencjonalne, choć niezwykle sugestywne i skuteczne metody działania często spotykają się z krytyką środowisk kościelnych w Polsce.

W swych przemówieniach laureaci podkreślali, że przyjmują wyróżnienie "Tygodnika Powszechnego" z wielką pokorą. Aleksander Gurjanow powiedział, że ta nagroda go przerasta i czuje się nią zażenowany. Działalność "Memoriału" postrzega jako część koniecznego procesu zmiany historycznej świadomości Rosjan. Nie jest to wcale walka - jak w alegorycznej scenie, w której św. Jerzy zmaga się ze smokiem - lecz raczej przepychanka z politykami, prawnikami, sądami, a także z obojętnością rosyjskiego społeczeństwa. Gurjanow zaznaczył również, że rozwiązanie sprawy katyńskiej pomoże w pojednaniu pomiędzy Polską i Rosją, ale sprawa ta jest przede wszystkim wewnętrznym problemem Rosjan, z którym muszą się wreszcie uporać.

Ks. Hryniewicz powiedział, że jego działalność polega nie tyle na "walce", ile na "zmaganiu" ze złem, które w życiu społecznym przybiera rozmaite postaci. Celem tego zmagania jest nowy wizerunek wiary chrześcijańskiej, która musi zmierzyć się z niezwykle ciekawymi, ale też trudnymi czasami, z wyzwaniami współczesności, która często przerasta nasze zdolności poznawcze, budząc fascynację i zarazem niepokój.

Prowadzący uroczystość Piotr Mucharski przypomniał osiągnięcia "Tygodnika Powszechnego" z ostatniego roku: Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada, cykl dodatków Conradowskich prezentujących festiwalowe wydarzenia, nowy "Magazyn Literacki" oraz dodatki Chopinowskie. Były także podziękowania dla czytelników za ich pomoc, dzięki której pismo przezwyciężyło ubiegłoroczny kryzys finansowy.

W części artystycznej wystąpił zespół Otako (w składzie Piotr Fiedorowicz, Karol Halicki oraz Zymek Szulc), który wykonał kilka tradycyjnych kompozycji w nowych aranżacjach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]