Reklama

Nie z tego świata

Nie z tego świata

17.11.2009
Czyta się kilka minut
Odpowiedział Jezus: "Królestwo moje nie jest z tego świata". J 18, 36
P

Pytany przez Piłata, czy jest królem, Jezus odpowie twierdząco: "tak, jestem królem"; swoją królewską misję złączy jednak ze świadectwem prawdy (J 18, 37). Reakcja środowiska na te słowa wyrazi się w ubiczowaniu i w nałożeniu Mu na głowę korony z cierni (J 19, 1n).

Na obrazach ofiarowanych w ostatnich latach do wielu naszych kościołów bardzo często odtwarzany jest motyw Jezusa w królewskiej koronie podobnej do papieskiej tiary. Korona cierniowa nie cieszy się szczególną popularnością w rankingach wyrażających przekonania miłośników sukcesu. Królestwo "nie z tego świata" wydaje się mało atrakcyjne dla sympatyków triumfu "tu i teraz". Przy podobnej rozbieżności upodobań nie wolno unikać pytania: czy królowanie Chrystusa ma wyrażać przede wszystkim nasze tęsknoty i upodobania, czy też ma stanowić realizację słów Mistrza, który w dialogu z Piłatem wyraziście...

1847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]