Reklama

Nie pomyl piasku ze skałą

Nie pomyl piasku ze skałą

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Kładę dziś przed wami błogosławieństwo i przekleństwo. Błogosławieństwo, jeśli usłuchacie poleceń Pana, waszego Boga, przekleństwo, jeśli nie usłuchacie poleceń Pana, waszego Boga. Wielką sztuką jest umiejętność odróżniania dobra od zła, kładzenia fundamentu na skale, a nie na piasku. Zadziwiająco łatwo ulec złudzeniom, uwierzyć pozorom, zaufać fatamorganom.
-

---ramka 351694|prawo|1---Nie wierzysz mi? Jesteś przekonany, że zawsze dokonałbyś właściwego rozeznania? Przeprowadźmy próbę. Najpierw cofnijmy się do Pierwszego Przymierza.

Z jednej strony zobaczysz kamienne tablice z wypisanym dekalogiem, które Jahwe powierzył Mojżeszowi. Z drugiej usłyszysz, jak Mojżesz mówi do Izraela: “weźcie sobie te słowa do serca i do duszy". Gdybyś w tamtym momencie historii, nie znając dziejów narodu wybranego, miał powiedzieć, które słowa przetrwają dłużej: te wyryte przez Boga na kamieniu czy te zapisane w pamięci ludzi? Co okaże się trwalsze: kamień czy słowo?

Teraz przejdźmy do Nowego Testamentu.

Który sposób wskazywania drogi zbawienia wydaje Ci się jaśniejszy, bardziej zrozumiały, godny polecenia ludziom chwiejnym? Kładziemy na jednej szali szczegółowe nakazy i zakazy, które drobiazgowo...

2892

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]