Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Nie pomyl piasku ze skałą

Nie pomyl piasku ze skałą

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Kładę dziś przed wami błogosławieństwo i przekleństwo. Błogosławieństwo, jeśli usłuchacie poleceń Pana, waszego Boga, przekleństwo, jeśli nie usłuchacie poleceń Pana, waszego Boga. Wielką sztuką jest umiejętność odróżniania dobra od zła, kładzenia fundamentu na skale, a nie na piasku. Zadziwiająco łatwo ulec złudzeniom, uwierzyć pozorom, zaufać fatamorganom.
-

---ramka 351694|prawo|1---Nie wierzysz mi? Jesteś przekonany, że zawsze dokonałbyś właściwego rozeznania? Przeprowadźmy próbę. Najpierw cofnijmy się do Pierwszego Przymierza.

Z jednej strony zobaczysz kamienne tablice z wypisanym dekalogiem, które Jahwe powierzył Mojżeszowi. Z drugiej usłyszysz, jak Mojżesz mówi do Izraela: “weźcie sobie te słowa do serca i do duszy". Gdybyś w tamtym momencie historii, nie znając dziejów narodu wybranego, miał powiedzieć, które słowa przetrwają dłużej: te wyryte przez Boga na kamieniu czy te zapisane w pamięci ludzi? Co okaże się trwalsze: kamień czy słowo?

Teraz przejdźmy do Nowego Testamentu.

Który sposób wskazywania drogi zbawienia wydaje Ci się jaśniejszy, bardziej zrozumiały, godny polecenia ludziom chwiejnym? Kładziemy na jednej szali szczegółowe nakazy i zakazy, które drobiazgowo...

2892

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]