Nie dla kapłaństwa kobiet

Nie można ograniczać się do tego, że kobieta jest ministrantką czy przewodniczącą Caritasu, katechetką... Nie! Musi być czymś więcej, i to znacznie więcej.

05.08.2013

Czyta się kilka minut

A w odniesieniu do wyświęcania kobiet, Kościół się wypowiedział i mówi: „nie”. (...) Ta brama jest zamknięta, ale w tej sprawie chcę ci coś powiedzieć. (...) Matka Boża, Maryja, była ważniejsza niż apostołowie, biskupi, diakoni i kapłani. Kobieta w Kościele jest ważniejsza niż biskupi i kapłani. Jak – to właśnie musimy próbować wyjaśnić lepiej – mówił Franciszek podczas rozmowy z dziennikarzami 28 lipca.

Papież, który podczas tej samej konferencji prasowej na pytania o sytuację osób homoseksualnych oraz rozwiedzionych żyjących w powtórnych związkach odpowiadał w sposób otwarty, na ile to możliwe poszerzając przestrzeń dyskusji, na pytanie o wyświęcanie kobiet odpowiedział zdecydowanym „nie”, dodając dla jasności: „Ta brama jest zamknięta”. Franciszek wyraźnie podtrzymał ton wypowiedzi Jana Pawła II, który w liście apostolskim „Ordinatio sacerdotalis” o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom (z 1994 r.) uroczyście podkreślił, że „Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom” (nr 4). Mimo iż wypowiedzi ostatnich papieży i Kongregacji Nauki Wiary nie pozostawiają żadnych niejasności co do możliwych zmian stanowiska w tej kwestii, otwartą pozostaje sprawa argumentacji na rzecz doktryny o święceniach kapłańskich wyłącznie dla mężczyzn. Wprawdzie w XX wieku z argumentacji Kościoła ostatecznie zniknęły antropologiczne założenia mówiące o tym, że kobiety z natury i woli Bożej są istotami gorszymi od mężczyzn, jednak obecna linia wciąż pozostawia pewne niejasności. Co prawda słabość lub niejasność argumentów nie oznacza upadku doktryny, jednak solidne argumenty z pewnością doktrynę wzmacniają. Takim wzmocnieniem mogłaby być teologia kobiet, ukazująca autonomiczne, niezależne od mężczyzn miejsce kobiet w Kościele. Obiecujący wkład do tej teologii wnosi sam Franciszek włączający w omawianej wypowiedzi wątek dotyczący roli Maryi w Kościele („Kościół bez kobiet jest jak kolegium apostolskie bez Maryi”!), wzmocniony rozważaniami na temat kobiecej natury samego Kościoła (Oblubienicy, matki).


DOMINIKA KOZŁOWSKA jest redaktor naczelną miesięcznika „Znak”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2013