Reklama

Pontyfikat do oceny

Pontyfikat do oceny

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Ks. Damian Wąsek, teolog: Nominacje kardynalskie Franciszka dzielę na trzy kategorie: doradców papieża, wyjątkowe osobowości kościelne oraz biskupów peryferii. Kuria Rzymska coraz bardziej staje się zapleczem, a coraz mniej pionem władzy.
Fot. Jacek Taran dla „TP”
A

ARTUR SPORNIAK: Czy zaskoczyły Księdza ostatnie nominacje kardynalskie?

Ks. DAMIAN WĄSEK: Gdy popatrzymy na wcześniejsze nominacje, trudno mówić o zaskoczeniu. Raczej z ciekawością patrzę, w jakim kierunku pójdą kolejne, ponieważ od początku pontyfikatu były nieprzewidywalne. Franciszek już nas do tego przyzwyczaił. W jego podejściu jest z pewnością jakaś myśl. Gdybym miał ją zdiagnozować, to kilka rzeczy przychodzi mi do głowy. Po pierwsze, zdecydowane odejście od polityki eksponowania stolic tradycyjnie kardynalskich. Kardynalat przestał być środkiem do umocnienia władzy biskupa w danym regionie. Przestał być tytułem, który sprawiał, że któryś z biskupów mógł czuć się ważniejszy od innych.

Czy Barcelona, której biskup został właśnie kardynałem, nie jest tradycyjnie związana z tym tytułem?

Pytanie, czy abp Juan...

17051

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]