Reklama

NATO: spór o pieniądze

NATO: spór o pieniądze

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Pierwsze spotkanie w siedzibie NATO między szefem dyplomacji USA i ministrami spraw zagranicznych krajów Sojuszu miało być pokazem jedności. I było, przynajmniej dopóki rozmawiano o polityce.
R

Rex Tillerson – wobec którego wysuwano wcześniej wątpliwości, czy nie będzie zbyt łagodny wobec Rosji – ostro krytykował „rosyjską agresję wobec Ukrainy i w innych miejscach” i podkreślał, że NATO to „kręgosłup transatlantyckiego bezpieczeństwa”.

Przestało być harmonijnie, gdy rozmowa zeszła na pieniądze. Teoretycznie wszystkie rządy podtrzymują decyzję szczytu NATO z 2014 r., na którym ustalono zwiększanie wydatków na obronę „w kierunku” 2 proc. PKB do 2024 r. W praktyce próg ten przekracza tylko 7 krajów (w tym Polska). Niemcy, państwo kluczowe dla Europy Środkowej, wydały w 2016 r. tylko 1,2 proc. PKB (a spory udział mają tu wydatki personalne, niewielki zaś inwestycje).

Właśnie to niemiecki minister, socjaldemokrata Sigmar Gabriel, wszedł w Brukseli w demonstracyjny spór z USA. Mówił, że jest „całkiem nierealistyczne”, by Niemcy podwoiły budżet na armię, i wskazywał, że Berlin ma wydatki na pomoc humanitarną. Część obserwatorów uważa, że kontra Gabriela jest związana z kampanią wyborczą w RFN – w sytuacji, gdy minister obrony Ursula von der Leyen z koalicyjnej (ale też konkurencyjnej) chadecji chce wydawać więcej na wojsko, co w Niemczech jest niepopularne. ©℗

Na podst. FAZ, NZZ

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]