Reklama

NATO: spór o pieniądze

NATO: spór o pieniądze

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Pierwsze spotkanie w siedzibie NATO między szefem dyplomacji USA i ministrami spraw zagranicznych krajów Sojuszu miało być pokazem jedności. I było, przynajmniej dopóki rozmawiano o polityce.
R

Rex Tillerson – wobec którego wysuwano wcześniej wątpliwości, czy nie będzie zbyt łagodny wobec Rosji – ostro krytykował „rosyjską agresję wobec Ukrainy i w innych miejscach” i podkreślał, że NATO to „kręgosłup transatlantyckiego bezpieczeństwa”.

Przestało być harmonijnie, gdy rozmowa zeszła na pieniądze. Teoretycznie wszystkie rządy podtrzymują decyzję szczytu NATO z 2014 r., na którym ustalono zwiększanie wydatków na obronę „w kierunku” 2 proc. PKB do 2024 r. W praktyce próg ten przekracza tylko 7 krajów (w tym Polska). Niemcy, państwo kluczowe dla Europy Środkowej, wydały w 2016 r. tylko 1,2 proc. PKB (a spory udział mają tu wydatki personalne, niewielki zaś inwestycje).

Właśnie to niemiecki minister, socjaldemokrata Sigmar Gabriel, wszedł w Brukseli w demonstracyjny spór z USA. Mówił, że jest „całkiem nierealistyczne”, by Niemcy podwoiły budżet na armię, i wskazywał, że Berlin ma wydatki na pomoc humanitarną. Część obserwatorów uważa, że kontra Gabriela jest związana z kampanią wyborczą w RFN – w sytuacji, gdy minister obrony Ursula von der Leyen z koalicyjnej (ale też konkurencyjnej) chadecji chce wydawać więcej na wojsko, co w Niemczech jest niepopularne. ©℗

Na podst. FAZ, NZZ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]