Reklama

Nasz ty złoty

Nasz ty złoty

04.03.2019
Czyta się kilka minut
Narodowy Bank Polski świętuje setną rocznicę (28 lutego 1919 r.) uchwalenia ustawy, która walutą odrodzonego państwa polskiego uczyniła złotego, nawiązując do monet o tej nazwie bitych jeszcze w XVII w.
DOMENA PUBLICZNA
P

Pod uwagę brano także nazwy „pol” oraz „lech”. Nowe polskie złotówki weszły do obiegu w 1924 r., zastępując markę polską, bitą na zlecenie Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Nowa waluta miała wielkie znaczenie w procesie jednoczenia dawnych prowincji rozbiorowych, także dlatego, że była nowoczesnym, stabilnym pieniądzem opartym na parytecie złota (1 złoty stanowił równowartość 0,29 grama złota). Siła nabywcza ówczesnej złotówki odpowiadałaby dzisiejszym 8 złotym.

Wchodząc w 2004 r. do Unii Polska zobowiązała się zamienić złotego na euro, ale dziś nie wiadomo, czy i kiedy to nastąpi. Wahania kursu złotego do innych walut są dla polskiej gospodarki dodatkowym antykryzysowym zabezpieczeniem. ©℗

Czytaj także: XX lat z nowym złotym - dodatek specjalny do "TP"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]