Reklama

Naśladowca z prześladowcy

26.04.2021
Czyta się kilka minut
W

W Dziejach Apostolskich czytamy, jak to Szaweł, po przeżyciach pod Damaszkiem, wraca do Jerozolimy i bezskutecznie próbuje nawiązać kontakt z ówczesną gminą chrześcijańską. Z pomocą przychodzi mu Barnaba. Chrześcijanie znali przecież Szawła od jak najgorszej strony. Pamiętali, z jaką gorliwością wyłapywał ich i wsadzał do więzienia. Był też wśród kamienujących Szczepana.

Paweł jednak nie był, mówiąc za Franciszkiem, człowiekiem zepsutym, zdeprawowanym. Nie wiedząc o tym, był grzesznikiem. Dopiero po czasie zrozumiał, że to ta jego gorliwość, wyrażająca się w tępieniu wrogów Boga, nie pozwalała mu dostrzec, jacy ci wrogowie są naprawdę. Prześladował ich, wierząc, że przysługuje się Bogu. Tym bardziej należy podziwiać Barnabę, jego wielkoduszność. Doprowadzając Szawła do apostołów, zaryzykował wiele, gdyż słusznie można było podejrzewać Szawła o to, że jest prowokatorem. To...

2881

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]