Reklama

Nawrócenie św. Pawła (3). Chwała Pana Cierpiącego

Nawrócenie św. Pawła (3). Chwała Pana Cierpiącego

02.08.2015
Czyta się kilka minut
Gdy zbliżał się do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: »Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?« (Dz 9, 3-4).
Biskup Grzegorz Ryś. Fot: Grażyna Makara
P

Paweł zawsze potem wiedział, że to był dla niego moment spotkania Chrystusa Zmartwychwstałego: „w końcu, już po wszystkich ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi. Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży” (1 Kor 15, 8n).

Zmartwychwstały objawił mu się w świetle i słowie/głosie. Światło sprawiło, że upadł na ziemię. Wielu komentatorów starożytnych i średniowiecznych mówiło tu wręcz o uderzeniu światłem jak biczem. Sam Paweł zapamiętał to jednak inaczej... Mówi o tym ponad dwadzieścia lat później, pojmany w świątyni jerozolimskiej (zob. Dz 22, 6-11): „otoczyła mnie wielka jasność z nieba... zaniewidziałem od blasku tego światła”. Ten ostatni zwrot daje wiele do myślenia. Paweł używa tu słowa „doxa”, tzn. „chwała – chwała tego światła”. Upadł na ziemię nie dlatego, że został znokautowany...

3636

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]