Reklama

Naprawianie historii

Naprawianie historii

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Henry Rousso: Francuzi długo nie pamiętali o kolonialnej przeszłości. Dziś wychodzi ona z niebytu, jak kiedyś powrócił temat udziału francuskiego państwa w Holokauście.
D

Dorota Dakowska: We Francji wraca się w debatach do przeszłości kolonialnej. Historycy piszą o torturach w Algierii, są stowarzyszenia dzieci imigrantów, powstają filmy. Czy opracowany przez Pana model "syndromu Vichy", odnoszący się do zapomnienia o kolaboranckim rządzie z II wojny, można stosować do wyparcia kolonializmu ze świadomości społecznej?

Henry Rousso: Model obchodzenia się z przeszłością, który opisałem jako "syndrom Vichy", funkcjonuje podobnie, jeśli chodzi o pamięć o wojnie w Algierii. Po fazie żałoby (po zmarłych, utraconym terytorium, po imperium), potem po fazie milczenia, związanej m.in. z ustawami o amnestii, mamy do czynienia od końca lat 90. z rodzajem anamnezy. To znaczy: przeszłość kolonialna wraca w sposób podobny, jak kiedyś tematy Vichy i zagłady Żydów.

Podobieństwa nie są przypadkowe. Są one z ...

5689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]