Naprawianie historii
Naprawianie historii
Dorota Dakowska: We Francji wraca się w debatach do przeszłości kolonialnej. Historycy piszą o torturach w Algierii, są stowarzyszenia dzieci imigrantów, powstają filmy. Czy opracowany przez Pana model "syndromu Vichy", odnoszący się do zapomnienia o kolaboranckim rządzie z II wojny, można stosować do wyparcia kolonializmu ze świadomości społecznej?
Henry Rousso: Model obchodzenia się z przeszłością, który opisałem jako "syndrom Vichy", funkcjonuje podobnie, jeśli chodzi o pamięć o wojnie w Algierii. Po fazie żałoby (po zmarłych, utraconym terytorium, po imperium), potem po fazie milczenia, związanej m.in. z ustawami o amnestii, mamy do czynienia od końca lat 90. z rodzajem anamnezy. To znaczy: przeszłość kolonialna wraca w sposób podobny, jak kiedyś tematy Vichy i zagłady Żydów.
Podobieństwa nie są przypadkowe. Są one z ...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]