Najważniejsze pytania

Skąd przychodzę? Gdzie jestem? Dokąd zmierzam? – Piotr Sikora komentuje homilię kard. Dziwisza wygłoszoną dziś na Błoniach.

26.07.2016

Czyta się kilka minut

Fot. Jacek Taran dla "TP"
Fot. Jacek Taran dla "TP"

Homilia kardynała Dziwisza wygłoszona na Błoniach podczas mszy otwierającej Światowe Dni Młodzieży, opierała się na trzech pytaniach: „skąd przychodzimy na to spotkanie?”, „gdzie dziś, w tym momencie naszego życia, jesteśmy?” oraz „dokąd dalej zdążamy i co stąd ze sobą zabierzemy?”. Nie negując wartości odpowiedzi, które sugerował biskup Krakowa, muszę powiedzieć, że dla mnie najistotniejsze są właśnie same te pytania. Są to bowiem – podkreślało to wielu mistrzów – pytania kluczowe dla całego duchowego życia. Trzeba je nosić w sobie, a także do każdego z nich odnieść to, co kard. Dziwisz wypowiedział wprost w kontekście ostatniego: nie uprzedzać odpowiedzi, nie zadowalać się odpowiedzią zbyt pochopną, zbyt płytką.

Odpowiedzi, które padły w homilii były prawdziwe i warte zauważenia. Ale siłą rzeczy – jako odpowiedzi „powszechne” – zatrzymywały się na poziomie dość ogólnym, nie sięgały niepowtarzalnej głębi pojedynczego serca. Dlatego namawiam, by nie zadowalać się nimi ani żadnymi innymi, które przychodzą z zewnątrz, wypowiadane przez inną osobę.

Warto więc pamiętać o tych pytaniach i – idąc za radą często wypowiadaną przez Franciszka na poprzednich spotkaniach z młodymi – pozostawać w ciszy sam na sam ze sobą, uważnym na to, co dzieje się w sercu, pozwalając jednocześnie by odpowiedzi wyłaniały się z jego głębi powoli. Takie bowiem odpowiedzi dają moc otwierania się na rzeczywistość, na co zwracał uwagę Franciszek w trzyczęściowym orędziu przygotowującym właśnie rozpoczęte Dni – moc otwierania się na nieskończone pragnienie, o którym mówił Jezus w błogosławieństwach, pragnienie, którego nie zaspokoi nic na tym świecie, pragnienie, które niesie jedyne autentyczne szczęście.

A zatem: Skąd przychodzę? Gdzie jestem? Dokąd zmierzam? ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT®. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.