Reklama

Ładowanie...

Najważniejsze pytania

Najważniejsze pytania

26.07.2016
Czyta się kilka minut
Skąd przychodzę? Gdzie jestem? Dokąd zmierzam? – Piotr Sikora komentuje homilię kard. Dziwisza wygłoszoną dziś na Błoniach.
Fot. Jacek Taran dla "TP"
Fot. Jacek Taran dla "TP"
H

Homilia kardynała Dziwisza wygłoszona na Błoniach podczas mszy otwierającej Światowe Dni Młodzieży, opierała się na trzech pytaniach: „skąd przychodzimy na to spotkanie?”, „gdzie dziś, w tym momencie naszego życia, jesteśmy?” oraz „dokąd dalej zdążamy i co stąd ze sobą zabierzemy?”. Nie negując wartości odpowiedzi, które sugerował biskup Krakowa, muszę powiedzieć, że dla mnie najistotniejsze są właśnie same te pytania. Są to bowiem – podkreślało to wielu mistrzów – pytania kluczowe dla całego duchowego życia. Trzeba je nosić w sobie, a także do każdego z nich odnieść to, co kard. Dziwisz wypowiedział wprost w kontekście ostatniego: nie uprzedzać odpowiedzi, nie zadowalać się odpowiedzią zbyt pochopną, zbyt płytką.

Odpowiedzi, które padły w homilii były prawdziwe i warte zauważenia. Ale siłą rzeczy – jako odpowiedzi „powszechne” – zatrzymywały się na poziomie dość ogólnym, nie sięgały niepowtarzalnej głębi pojedynczego serca. Dlatego namawiam, by nie zadowalać się nimi ani żadnymi innymi, które przychodzą z zewnątrz, wypowiadane przez inną osobę.

Warto więc pamiętać o tych pytaniach i – idąc za radą często wypowiadaną przez Franciszka na poprzednich spotkaniach z młodymi – pozostawać w ciszy sam na sam ze sobą, uważnym na to, co dzieje się w sercu, pozwalając jednocześnie by odpowiedzi wyłaniały się z jego głębi powoli. Takie bowiem odpowiedzi dają moc otwierania się na rzeczywistość, na co zwracał uwagę Franciszek w trzyczęściowym orędziu przygotowującym właśnie rozpoczęte Dni – moc otwierania się na nieskończone pragnienie, o którym mówił Jezus w błogosławieństwach, pragnienie, którego nie zaspokoi nic na tym świecie, pragnienie, które niesie jedyne autentyczne szczęście.

A zatem: Skąd przychodzę? Gdzie jestem? Dokąd zmierzam? ©℗

Galeria zdjęć
  • Fot. Jacek Taran dla "TP"
  • Fot. Jacek Taran dla "TP"
  • Fot. Jacek Taran dla "TP"
  • Fot. Jacek Taran dla "TP"
  • Fot. Jacek Taran dla "TP"

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]