Najpierw było lustro
Najpierw było lustro
Prawdziwa wolność myśli nie polega na tym, że wolno nam myśleć, co chcemy, tylko na tym, że wolno nam publicznie mówić to, co myślimy.
Istotą wolności jest konflikt z innymi. Bez tego konfliktu wolność nie istnieje, to znaczy jest pozorem wolności. Wolność zaczyna się od słów: Nie chcę być taki jak ty. Nie chcę żyć tak jak ty. Chcę czegoś innego niż ty. Regułom twojego życia przeciwstawiam reguły własne. Ty robisz to, ale ja chcę robić co innego. Ty wierzysz w to, ale ja chcę wierzyć w co innego. Ty myślisz o tym tak, ale ja chcę myśleć o tym inaczej.
Wolność jednostki zawsze narusza spokój grupy, rodziny, narodu, Kościoła, państwa, to znaczy wszelkiego kolektywu, który od wolności zwykle woli posłuszeństwo.
Prawdziwą potrzebę wolności odczuwają tylko ci, którzy chcą czegoś innego niż wszyscy. Ci, którzy chcą tego samego, nie...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]