Reklama

Ładowanie...

Najmniejsza maska świata

30.05.2022
Czyta się kilka minut
O wszystkim decyduje się za nich. Ktoś zleca badania, ktoś wbija igłę, ktoś wiezie na zabieg. A klaun uchyla drzwi, patrzy w oczy i szeptem pyta o zgodę na wejście. Tu dziecko jest panem sytuacji.
Carolina Albano, czyli Siostra Pasta, i Kamil Strzelecki jako dr Cezary Smacznego. Szpital na Spartańskiej, Warszawa, październik 2021 r.
K

Klaun jest królem czasu. Najprostszą czynność, choćby włożenie szpitalnych pantofli, potrafi zmienić w godzinną opowieść pełną pomyłek, gaf i śmiechu. Ale są miejsca, gdzie nawet królewska władza się kończy – na bloku operacyjnym w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie nie rządzą klauni, lecz surowy grafik zabiegów. I kiedy Asia Lewandowska wchodzi do przedoperacyjnej poczekalni, nigdy nie wie, ile ma czasu na zakumplowanie się z drugim człowiekiem. Ubrana w lekarski kitel, na głowie ma kolorowy czepek, na twarzy – czerwony nosek, nieodłączny atrybut każdego klauna. Rozgląda się po sali. Młodzi ludzie czekają na zabiegi, najczęściej w towarzystwie mamy lub taty. Zaraz rodzice zostaną za drzwiami, a oni pojadą w stronę narkozy, czujników, narzędzi chirurgicznych.

Dużo tu stresu, strachu, niepewności, więc wiele dzieci nie ma ochoty się śmiać i rozpraszać. Ale są też takie, które...

15947

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]