Reklama

Ładowanie...

#DOM (23): Odrobina radości. Jak pracują klauni w obozach dla uchodźców?

#DOM (23): Odrobina radości. Jak pracują klauni w obozach dla uchodźców?

30.05.2022
Czyta się kilka minut
Joanna Lewandowska, artystka z fundacji Czerwone Noski: "Byłam w obozie Moria w Grecji i Sudanie Południowym. Wiem, że wszystkie dzieci na całym świecie kochają bańki mydlane. W rzeczywistości, która składa się głównie z błota, smrodu i skleconych naprędce chat, może wydawać się, że chwila śmiechu to niewiele. Nie zgadzam się - to że dziecko wychodzi w swoim jedynej koszulce na scenę i przez chwilę jest ważne, jest królem tej sceny - to jest ogromna wartość".

Posłuchaj

K

Klauni z fundacji Czerwone Noski na co dzień odwiedzają dzieci w polskich szpitalach. Regularnie jeżdżą też w strefy konfliktów i do obozów dla uchodźców w ramach programu "Emergency Smile", czyli "ratunkowy uśmiech". Jak pracuje się w takim obozie? Czy dzieci na całym świecie śmieją się z tego samego? Jaki jest ulubiony instrument muzyczny klaunów? O tym wszystkim Krzysztof Story rozmawia z Joanną Lewandowską, artystką z fundacji Czerwone Noski.

Zobacz też

  • NAJMNIEJSZA MASKA ŚWIATA. O wszystkim decyduje się za nich. Ktoś zleca badania, ktoś wbija igłę, ktoś wiezie na zabieg. A klaun uchyla drzwi, patrzy w oczy i szeptem pyta o zgodę na wejście. Tu dziecko jest panem sytuacji. Czytaj reportaż o pracy "Czerwonych Nosków" w polskich szpitalach.

Joanna Lewandowska i Christian Moser. Obóz dla uchodźców Nea Kavala, Grecja, wrzesień 2021 r. / fot. Craig Rusel / Red Noses International / Materiały prasowe

DOM. Te trzy litery są jednymi z pierwszych, które poznajemy w życiu. To główny bohater naszych dziecięcych rysunków. Najbliższa nam przestrzeń. W tym cyklu Podkastu Powszechnego Krzysztof Story rozmawia z goścmi, którzy pokazują, że dom to znacznie więcej niż tylko cztery ściany.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter