Reklama

Na własnym boisku

Na własnym boisku

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI przybywa do swojej ojczyzny - co czeka go w Niemczech?
K

Kiedy ponad sześć lat temu, 18 kwietnia 2005 r., niemiecki kardynał Joseph Ratzinger został wybrany na następcę Jana Pawła II, ukazujący się w paromilionowym nakładzie bulwarowy dziennik "Bild" wiwatował wielkim tytułem: "Wir sind Papst!". Dosłownie: "My, Niemcy, jesteśmy papieżem!". Była to aluzyjna gra słów, nawiązująca do pamiętnego hasła z demonstracji w NRD jesienią 1989 r.: "Wir sind das Volk!"; "To my jesteśmy narodem!".

Ale gdy w czwartek 22 września Benedykt XVI rozpoczyna swą pierwszą oficjalną wizytę w Niemczech, nie czeka go bynajmniej łatwy "mecz na własnym boisku". "Berlin nie jest papieżem" - pisze w komentarzu główny stołeczny dziennik "Der Tagesspiegel".

Chaos światopoglądów

W istocie, Berlin jest najbardziej zsekularyzowanym miastem w całych Niemczech. "To stolica ateistów" - wyrokował kilka...

12621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]