Reklama

Ładowanie...

Na Ukrainie trwa wyścig z czasem

30.05.2022
Czyta się kilka minut
Rosjanie przyspieszyli ofensywę w Donbasie, dążąc do zniszczenia sił ukraińskich w okolicach Siewierodoniecka, ostatniej części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez Kijów.
Zniszczona szkoła w mieście Bachmut, Donbas, 28 maja 2022 r. / FOT. ARIS MESSINIS/AFP/East News
Z

Zaciekłe walki trwają również w obwodzie donieckim, którego trzecia część wciąż jest w rękach Ukraińców. Na innych kierunkach siły rosyjskie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i atakują cele na ich zapleczu.

Tak w wielkim skrócie wygląda sytuacja na froncie. Moskwa najwyraźniej uznaje, że w najbliższych tygodniach może opanować cały Donbas, co pozwoliłoby Putinowi ogłosić upragniony sukces. Ewentualny sukces jednej operacji, bo przecież nie zwycięstwo w wojnie.

Siły ukraińskie znalazły się w bardzo trudnym położeniu. Prowadzą nie tylko walkę z wrogiem dysponującym przewagą artyleryjską i lotniczą, ale również z czasem. Ukraińcy mają bowiem szansę dotrzymać pola armii rosyjskiej, o ile przyspieszą dostawy ciężkiej artylerii z Zachodu. Bez nich utrata Donbasu i zapewne dalsza ofensywa rosyjska będzie kwestią czasu. Stąd gorączkowe wezwania Kijowa, aby nie zwlekać z...

2642

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]