Reklama

Na tropie drugiej Ziemi

Na tropie drugiej Ziemi

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Odkrycie pierwszej planety wielkości Ziemi, która znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy (czyli w takiej odległości, że mogą na niej panować warunki sprzyjające życiu), ogłosili 17 IV astronomowie prowadzący obserwacje teleskopem kosmicznym Kepler.
P

Planeta Kepler-186f znajduje się ok. 500 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Łabędzia, jest o ok. 10 proc. większa od Ziemi i okrąża swoją gwiazdę raz na 130 ziemskich dni. W południe jest na niej tak jasno, jak na Ziemi godzinę przed zachodem Słońca. Kepler-186f jest skalista, nieznana jest na razie jej masa ani budowa. To raczej kuzyn niż bliźniak Ziemi – zastrzegają naukowcy, podkreślając, że to, czy planeta nadaje się do zamieszkania, silnie zależy np. od rodzaju jej atmosfery.

513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]